Co sądzicie o Czy tempomat oszczędza paliwo?


- Wasza dyskusja znajduje się poniżej.
- A od kiedy to się jeździ na luzie samochodem????? Jeździ się na biegu! Biegami się również hamuje. Różnice rzędu 0,1 litra na 100km i całą drogę trzeba się pilnować żeby przypadkiem nie przyspieszyć za mocno albo nie zwolnić... Zdecydowanie bezsensu porównanie. Uważem że takie porównanie powinno być w realnych warunkach, bez patrzenia na średnią podczas testu tylko PO teście, bez pilnowania się (bo nikt nie jedzie z oczami na zegarach, tylko na drodze). Od począku test powinien zakładać REALNĄ sytuację.
- Tempomat+tęczna = większe zużycie
Tempomat + DSG = to samo.
- Witam. Sprawdzałem czasem spalanie w ciężarówce i mogę tyle powiedzieć że na tempomacie zawsze więcej spalała, czy to z ładunkiem 10 ton czy też 20. Widać to i na wyswietlaczu komputera pokładowego i przy dystrybutorze.
- Witam ! ;)  Uważam, że można jechać tak, aby spalanie bez tempomatu było jeszcze mniejsze. Według mnie bezsensowne jest całkowite puszczanie gazu gdy zjeżdżamy z górki, ponieważ samochód z czasem wytraca prędkość, którą trzeba nadrobić, a żeby nadrobić trzeba znowu przycisnąć i spalanie idzie ostro do góry. Ja mam takie obserwacje po swojej jeździe i staram się nie pozwalać, by samochód zbytnio odbiegał od ustalonej prędkości, ponieważ na jej nadrobienie spalimy znacznie więcej, ale mogę się mylić. Pozdrawiam ! ;)
- I to jest racja. Tempomat podnosi spalanie choć w osobówce nie są to znaczące wartości. W ciężarowym Volvo FM 360 podczas jazdy autostradą A2 różnica mierzona na dystansie 2000km sięga 2l na każde 100km. 30l/100km tempomat na 82km/h do 28l/100km jadąc z tą samą prędkością "na nodze". Sprawdzone nie tylko na komputerze pokładowym ale i przy dystrybutorze. 
- Po zmianie przepisów coraz częściej korzystam z tempomatu jadąc przez wioski. Dawniej używałem tylko na trasie szybkiego ruchu.
Też tak macie?
- To ja dodam coś od siebie.
Jadąc z załadowaną przyczepką pokonuje wzniesienie, gdzie przy prędkości 90km/h po dodaniu gazu na 5 biegu auto zwyczajnie nie reaguje bo brak mu mocy, ale jeżeli włączę tempomat (powrót do wcześniej zapamiętanej prędkości tj. 120km/h) to auto zaczyna przyspieszać.
- Baaardzo wiarygodny test parę kilometrów zaledwie i to na dodatek w kontrolowanych warunkach, pojedź w trasę weź pasażera rozmawiajcie (wszystko tak jak w normalnej podróży) i wtedy utrzymaj tą samą szybkość i spalanie, a gwarantuje, że tempomat zapewni niższe spalanie i płynność
- Ogólnie nie oszczędza, ale zbliża do oszczędzania, jeśli teren jest plaski. Im wieksze wzniesienia, spadki, tym bardziej podwyższa spalanie. Nic nie zastapi wprawnego doboru biegów i wykorzystywania ukształtowania terenu... ale tego żaden komputer nie potrafi.
- Hi, in my Opel Astra H Kombi 1.6 105KM and other Opel Astra H GTC 1.9 GTC - In all cases driving on highway around Krakow and area tempomat makes the car consume more...
- w mazdzie 6. jak się jedzie na tempomacie to pali więcej w takim sensie że silnik sobie wzbogaca mieszankę aby mu było łatwiej pracować.
- skrzynia z funkcją żeglowania więc test nie miarodajny w porównaniu z innymi autami i do tego cały czas trzeba się bawić pedałem gazu i pilnować prędkości, a tempomat zrobi to za ciebie i na pewno będzie to robił bardziej precyzyjnie.
- Ja tam jednak jestem zwolennikiem normalnej jazdy 150-160 km/h, daje mi to o wiele większe wrażenia niż patrzenie się ciągle na zużycie paliwa...
- Głupota z tym biegiem jałowym. Nie od dziś wiadomo, że na luzie auto spala cały czas jednolitą dawkę paliwa natomiast jeśli jadąc na danym biegu (np. 5) puścimy gaz, spalanie chwilowe będzie wynosić 0 litrów bo auto już paliwo pobrało, a teraz się toczy i wykorzystuje to które już dostało. Kiedyś porównywałem i przerzucanie na luz nie zmniejszyło spalania, natomiast puszczanie gazu dawało ciekawy rezultat.
Co do tempomatu - spalanie jest na nim mniejsze jeśli jedziemy na równej trasie a gdy ciągle są wzniesienia i spadki to już takiej różnicy nie ma a czasem nawet więcej pali.
- Panie Redaktorze, dziękuję bardzo za przeprowadzenie interesującego testu. Jednocześnie zwracam się z prośbą, tudzież z apelem, aby nie "APELOWAŁ" Pan o używanie tempomatu, gdyż tzw. przeze mnie i moich kolegów "tempomatowcy" są główną przyczyną korków na trójmiejskiej obwodnicy i zmorą na drogach szybkiego ruchu. Często jadą z prędkościami nieco większymi od ciężarówek i wjeżdżają na lewy pas wprost przed maskę pojazdu jadącego z dopuszczalną prędkością dla danej drogi. Oczywiście swojej prędkości nie zwiększają, bo przecież "działa tempomat"... Wyprzedzający lewym pasem muszą gwałtownie hamować i toczyć się za powolną lokomotywą. 
Pozdrawiam, 
Sebastian 
- zachar, moze moglbys zrobić test spalania auta opel insignia... ale wersje benzynowe 1.6 kontra 2.0 turbo ??
- Panie Zachar a kto przeprowadza pomiar zuzycia paliwa na biegu jalowym? Powinno sie jechac na biego bez gazu jezeli jedziemy z gorki i wtedy mozemy porownac spalania. Widze ze jeszcze sporo nauki przed Panem. Radze zapoznac sie z podstawami eco jazdy.
-
- Wiele zalezy do tego czy teren jest płaski, czy górzysty. Tempomat ma za zadanie utrzymanie stałej prędkości na rodze i w cale nie zależy mu na ekonomii...jest to wygodny wynalazek, ale coś kosztem czegoś....spalanie z tempomatem zawsze będzie wyższe. PS. Pomiary robione w tym filmie są bardzo mało precyzyjne i wręcz uważam że oszukane. Raz jedziemy w jedną stronę a póniej z powrotem (różne naechylenia drogi , po za tym odczyty z komputera nie koniecznie są dokłądne...tym bardziej na tak krótkim dystansie!!
- Domyślam się że ten samochód to ,,automat,, i po zdjeciu nogi z gazu wrzuca na ,,luz,, a to z kolei przekłada się na zwiększone zużycie paliwa. Ja mam manualną skrzynie i jestem wstanie uzyskać lepszy wynik od tempomatu gdyż puszczając noge z gazu pozostaje cały czas na biegu i  przez ten czas nie zużywa ani kropli paliwa. Reasumując uzyskamy lepszy wynik obchodząc się delikatnie z ,,gazem,, na manualu albo takim automacie co nie wrzuca odrazu na ,,luz,, tylko potrafi hamować silnkiem.
- Podzielcie się waszym zdaniem z nami.

Dane:

Tytuł: Czy tempomat oszczędza paliwo?.
Zasięg: 71812 w ods.
Czas trwania: 6m 30s w s.
Rejting: 279 w pkt.
Zaciekawi was też: opony.


Ocena od was: