Co sądzicie o Reaktor jądrowy


- wózek spacerowy maclaren xt.
- Brawo za chęci, ale za szybko jak dla mnie. Też jest za dużo rzeczy pominiętych. Praktycznie 1/20 wstępu do reaktorów jest tu zrobiona. Moje propozycje to: podział reaktorów, generacje reaktorów, części z omówieniem działania, ciekawostki dlaczego akurat moderatorem jest lekka woda w PWR+ dlaczego w tym wypadku paliwo musi być wzbogacane.... Taki fajny temat. :)
- koniecznie odpowiedz na mojego maila !:)
- klocuch12?
- @Taaancerz1997 Dzięki, aczkolwiek filmik ma już parę lat i mało co pamiętam z tamtego projektu ;)
- @Dorosz63 — polecam "Strefę Zero.org", byłem z tą Organizacją w Strefie Zero i... wrażenia NIEZAPOMNIANE!
- @slaw0003 — materiały radioaktywne z czasem zmniejszają swoją aktywność bezpowrotnie, a poza tym wydzielają znacznie mniej ciepła (energii), niż materiały ROZSZCZEPIALNE — a tych już jest dużo mniej, I zależą one od typu reaktora: — reaktory na neutrony powolne: U-233, U-235, Pu-239 (ten typ jest na animacji) — reaktory na neutrony prędkie: Th-232/U-233, U-235, U-238, Pu-239, różne Aktynowce (izotopy Np,Am,Cm, itp) Ten drugi typ może rozszczepiać więcej, ale próby z nimi kończyły się AWARIAMI
- Pewnie jesteś dobry z przrody :) bo Swietny filmik!!
- Niestety nie byłem. Z chęcią bym pojechał, gdyby nadarzyła się okazja :)
- extra, niezły filmik... a byłeś w czarnobylu :P
- A co, budujesz domowy reaktor jądrowy? :P Myślę, że ktoś już testował materiały rozszczepialne i uran okazał się być najwydajniejszy. Czasami stosuje się także pluton ale to zależy od typu reaktora.
- Winnemu wybuchu Czarnobyla jest przede wszystkim IMHO sam radziecki system: było w nim wszystko utajniane, np.o poważnej wadzie reaktora RBMK personel nie został poinformowany (po wybuchu Akimow krzyczał ponoć iż nie rozumie co się stało) Akademik W.A.Sidorenko już w 1983 ostrzegał Ministerstwo Budowy Maszyn Średnich [zakamuflowana org. zajmująca się w ZSRR przemysłem jądrowym] o możliwej awarii RBMK typu czarnobylskiego — odpisali mu że WIEDZĄ, ale NIC NIE ZROBIĄ, bo jest "nieprawdopodobna"!
- - lecz obieg chłodziwa był za słaby wzrosła moc reaktora próbowano wsunąć pręty kontrolne lecz ich wsuniecie było nie możliwe z powodu zniekształcenia wnętrza reaktora przez wysoką temperatura, para rozsadziła reaktor potem chemia zrobiła swoje i tyle.
- @AndrzejKaron- jeśli chodzi o czarnobyl wgłębiłem się w ten nieudany eksperyment więc wina jest po stronie tego ze chciano za wszelką cenę przeprowadzić ten eksperyment lecz w tym czasie reaktor stanął na amen wiec wy ciągli pręty kontrolne ponoć całkowicie a w tym samym czasie było przełączanie napędu obiegu chłodzącego z energii reaktora na silniki dieslowskie-
- @AndrzejKaron- z ta produkcją reaktora to był taki żarcik, ale nie ukrywam że pomysły mam niesamowite tak jak instalacja lpg do malucha z butlą od kuchenki gazowej, sorka ale od tematu odszedłem.
- @Teerly ''(...)co morze byc chlodziwem bo nie rozumiem :('' Najlepszym chłodziwem, stosowanym w większości reaktorów na świecie PWR/BWR to woda: jest ona ultraczysta, a na bieżąco kontrolowana jest jej jakość... W niektórych używa się jako chłodziwa tzw.''ciężkiej wody'' - np.CANDU - ale jest dużo droższa od zwykłej, tzw.''lekkiej wody''. Są też reaktory chłodzone gazem: CO2 (popularne w UK), albo hel (testowane). Specjalne reaktory - tzw.powielające (FBR) - używają ciekłego sodu
- @admin343 już ówczesna technologia budowy zachodnich reaktorów, wówczas tzw.II Generacji, była i jest BEZPIECZNIEJSZA od Czarnobylskiego RBMK – dziś są już III Generacji... W 1979 doszło do podobnej nieco do czarnobylskiej, b.poważnej awarii w USA – również uległ stopieniu rdzeń; ale zarówno osłona reaktora, jak również zewnętrzna kopuła Elektrowni TMI ochroniły otoczenie przed skażeniem! A Czarnobyl? Radzieccy inż. zbyt pewni ''bezpieczeństwa RBMK'', nawet NIE DALI nad nim kopuły!
- SUPLEMENT: Ogólnie idea działania reaktora polega na kontrolowaniu ilości neutronów, tak by w danym czasie rozbijały one określoną ilość jąder Uranu-235 (U-235) zawartego w uranie. Wydziela się przy tym m.in.CIEPŁO=PRACA W naturalnym uranie jest mniej niż 1% U-235, w uranie reaktorowym powinno być go ok.4%, w bombie "A" aż >90% U-235 Podczas pracy reaktora pojawia się pewna ilość Jodu-135 i Ksenonu-135; które w większej ilości utrudniają sterowanie reaktorem, jak to się stało w Czarnobylu
- @adam9hanyz - reaktor jądrowy z klasyczną chemią ma niewiele wspólnego; reakcje chemiczne dotyczą całych atomów (zwykle tylko ich zewnętrznych elektronów). Natomiast reakcje jądrowe pochodzą z samych ich jąder — jednak pozwalają za to uzyskać miliony razy większe energie od reakcji chemicznych. Zrobienie reaktora w domowych warunkach jest niewykonalne: nawet mając rudę uranu i jakimś sposobem by się wyekstrahowało z niej uran, to będzie on wymagał jeszcze tzw. wzbogacenia w U-235, by działał!
- @AndrzejKaron teraz rozumiem, zasadę działania reaktora też rozumiem, tylko na chemii się nie znam i tej całej reakcji i tak nie rozumiem i nawet lepiej bo znając życie chciał bym jeszcze taki reaktor zrobić haha.
- @adam9hanyz - jak to z katastrofami bywa, zebrało się kilka czynników które osobno nie stanowiłyby zagrożenia, ale razem. 26.IV.1986 prowadzono eksperyment, który miał, o ironio, sprawdzić bezpieczeństwo; reaktor pracował długo na małej mocy i stał się niestabilny (koncentracja I-135+Xe-135), wyłączono Układ Sterowania by ręcznie przywrócić moc określoną w programie. Nie udało im się to i moc RBMK wzrosła tak znacznie, iż doszło do wybuchu fiz. pary, a potem chem. wodoru,co zniszczył budynek
- Podzielcie się waszym zdaniem z nami.

Dane:

Tytuł: Reaktor jądrowy.
Zasięg: 21842 w ods.
Czas trwania: 3m 33s w s.
Rejting: 79 w pkt.
Zaciekawi was też: nie mamy nic ciekawego obecnie.


Ocena od was: